Eurovision odds – Spil på Eurovision Song Contest 2022

Eurovision odds - Odds på Det Europæiske Melodi Grand Prix

Dette indlæg indeholder annoncelinks • Min. 18 år • Regler og vilkår gælder
• Spil ansvarligt • Selvudelukkelse via ROFUS
• Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

På udkig efter Eurovision odds? Så er du på rette spor. I denne artikel kigger vi nærmere på oddsene for Eurovision 2022, og forklarer dig hvordan du kan spille på lige netop din favorit. Vinder de ukrainske favoritter? 🇺🇦 Hvordan går det for det danske bidrag? (Reddi med sangen “The Show”) Hvordan kan det være at Storbritannien helt usædvanligt er blandt favoritterne? 🇬🇧 Der er mange spørgsmål, og forhåbentlig er du bedre rustet til at vælge dine Eurovision odds med omhu når du har læst denne artikel.

De seneste Eurovision odds

Hvis du er på udkig efter et flot udvalg af så tag et kig på nedenstående tabel. Her har vi samlet de seneste Eurovision odds fra tre førende spiludbydere; Unibet, NordicBet og Bet365. De tre spiludbydere har altid et knaldstærkt udvalg af odds på Eurovision, og udvalget begrænser sig slet ikke blot til vinderspillet. Du kan typisk også spille Top 10, Top 5, Top 3 og spil på semifinalerne.

UnibetNordicBetBet365
Ukraine1.341.301.33
Italien17.0018.0015.00
Sverige7.008.006.50
Storbritannien10.009.008.00
Polen71.0060.0081.00
Norge81.0075.0067.00
Spanien18.0020.0015.00
Grækenland71.0070.0067.00
Holland67.0075.0067.00
Australien226.00200.00201.00
Belgien501.00500.00501.00
Finland251.00250.00251.00
Frankrig251.00300.00301.00
Portugal251.00250.00251.00
Serbien51.0045.0041.00
Armenien301.00250.00251.00
Estland226.00250.00251.00
Schweiz351.00500.00501.00
Aserbadsjan351.00300.00301.00
Moldova151.00150.00151.00
Tyskland501.00500.00501.00
Island351.00300.00301.00
Litauen501.00350.00301.00
Rumænien501.00500.00501.00
Tjekkiet301.00250.00251.00
Ovenstående odds er opdateret lørdag d. 14. maj 2022 kl. 19.30.

Sådan spiller du på Eurovision 2022

Det er ganske nemt at spille på Eurovision’en. Du skal blot have en konto hos en spiludbyder, foretage et indskud og placere dit spil. Så er du klar til ekstra lir til årets store musikbegivenhed: Det Europæiske Melodi Grand Prix 2022 🎵

Spil på Eurovision hos Unibet

Spiludbyderen Unibet har altid et flot udvalg af Eurovision odds, og du kan være stensikker på at du også kan spille live. Det betyder at du kan spice det store show op med op til flere underholdende spil mens det står på. Det giver det lige den ekstra underholdning. Du kan tilmed indbetale via MobilePay og Apple Pay, så du har lynhurtigt en 50’er på den spanske sjæler.

1: Opret en spilkonto hos Unibet
2: Indbetal min. 40 kr. til din spilkonto
3: Placér dine spil på Eurovision 2022

Spil på Eurovision hos NordicBet

Der er spiludbydere med fokus på Eurovision, og så er der NordicBet som plejer at tage skridtet til det næste niveau. Når man primært henvender sig til et skandinavisk publikum med så stolte Melodi Grand Prix traditioner, som vi har i Danmark, Norge og Sverige, så er der lagt i kakkelovnen til en folkefest og naturligvis en masse Eurovision odds. Du kan indbetale med MobilePay, så der er ikke noget bøvl med at komme i gang med at spille på Eurovision før oddsene på Nordmakedonien falder som en sten.

1: Opret en spilkonto hos NordicBet
2: Indbetal mindst 100 kr. til spilkontoen
3: Placér dine spil på Eurovision 2022

Spil på Eurovision hos Bet365

Verdens største privatejede spiludbyder er naturligvis også på pletten med et hav af Eurovision odds. Du finder altid et solidt udvalg hos den internationale spiludbyder. Du kan spille med så snart du har indbetalt mindst 50 kr. til din spilkonto. I skrivende stund er Bet365 den spilubyder med markedets klart højeste odds på danske Reddi og sangen “The Show” 🇩🇰🎵

1: Opret en spilkonto hos Bet365
2: Foretage et indskud på minimum 50 kr.
3: Placér dine spil på Eurovision 2022

Se favoritterne til at vinde Eurovision 2022

Ukraine er de helt store favoritter til at vinde Eurovision 2022, mens Danmark spås meget små chancer. Det er vel pænt uhørt at et land er så store favoritter til at vinde som Ukraine er i år, og der må næsten ligge en del politik bag? Rusland er naturligvis udelukket, så der bliver ikke nogen drama på den front. Se udvalgte favoritter og det danske bidrag her.

Kalush Orchestra – Stefania – Ukraine 🇺🇦 – Eurovision 2022

Mahmood & BLANCO – Brividi – Italien 🇮🇹 – Eurovision 2022

Cornelia Jakobs – Hold Me Closer – Sverige 🇸🇪 – Eurovision 2022

Sam Ryder – SPACE MAN – Storbritannien 🇬🇧 – Eurovision 2022

Reddi – The Show – Danmark 🇩🇰 – Eurovision 2022

Dette indlæg indeholder annoncelinks • Min. 18 år • Regler og vilkår gælder
• Spil ansvarligt • Selvudelukkelse via ROFUS
• Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk